Ako sa obliecť na promócie bez módneho prešľapu

Ukončili ste svoje vzdelávanie na vysokej škole či už na bakalárskom, alebo vyššom stupni. Tak to Vám úprimne gratulujeme. To ťažšie už máte za sebou a teraz vás čaká tá príjemnejšia časť-promócie To však môže byť pre niektorých problém. Hlavne ak si už teraz lámete hlavu čo na seba. Promócie sú spoločenská udalosť, ktorá má svoje pravidlá aj čo sa oblečenia a stylingu týka. Poďme sa teda spolu pozrieť na základné pravidlá podľa ktorých ten Váš deň "D" určite zvládnete a bude pre Vás neopakovateľný.

Oblečenie na promócie pre pánov

 

Páni to majú zasa raz o niečo jednoduchšie ako dámy. Berie sa za samozrejmosť, že páni prídu na promócie v obleku tmavej farby doplnenom o spoločenské topánky hodiace sa k obleku. Najlepšie kožené na šnurovanie. Do obleku sa nosí jednoznačne košeľa s dlhým rukávom ideálne bielej farby bez výrazných vzorov. V prípade že chcete zvoliť farebnú variantu košele siahajte skôr po tlmených farbách v pastelových odtieňoch. Určite v tomto prípade zabudnite na výrazné ba priam krikľavé farby, ktoré by pútali pozornosť. Promócia je vážna udalosť. To si nechajte na iné príležitosti, ktorý ešte bude dostatok.

Celkové oblečenie na promócie doplňte kravatou prípadne motýlikom, ktorý je v tomto prípade tiež povolený. Aj v prípade kravaty alebo motýlika platí rovnaké pravidlo ako pri výbere farby košele. Farba kravaty by mala ladiť s oblekom, alebo košeľou. Tiež sa v tomto prípade nehodia výrazné farby ani nápadné vzory. Siahnite skôr po niečom minimalistickom a viac elegantnom. Ideálne sú jednofarebné karavaty, prípadne jemné prúžky, kocky, alebo bodky. Kravatu je potrebné uviazať na pevný uzol tesne pod límec košele. Voľný uzol nie je prípustný. Dĺžka kravaty by mala siahať k spone opasku.

Opasok na nohaviciach by mal byť tmavej farby, jeho dizajn ako aj dizajn spony by mal byť spoločenského charakteru nakoľko sa jedná o spoločenskú udalosť, ktorá si takýto opasok rozhodne zaslúži. 

 

Nezabúdajte ani na váš celkový styling, ten by mal byť tiež spoločensky upravený. Máme tým na mysli upravené vlasy, oholenú prípadne upravenú bradu a fúzy. Rovnako dôležitá je manikúra teda upravené a vyčistené nechty.

Zabudnite na výrazné šperky, piercing, náušnice a pod. tie sú na takú príležitosť ako je promócia jednoducho nevhodné. Môže sa to zdať ako nepodstatný detajl ale verte, že aj takéto nepodstatné maničkosti môžu urobiť veľký dojem preto na ne myslite pri tom ako sa budete chystať na Váš veľký deň.

 

Ešte zopár rád ktoré by sa mohli hodiť.

Ak študent stojí, alebo kráča, má mať sako zapnuté. Na saku s jednoradovým zapínaním s dvomi gombíkmi je sako zapnuté len na horný gombík, na saku s tromi gombíkmi je sako zapnuté na prostredný gombík, prípadne na dva horné gombíky. Dolný gombík zostáva na saku vždy rozopnutý.

 

Oblečenie na promócie pre ženy

 

Dámy študentky by mali na slávnostnú príležitosť ako sú promócie tiež zvoliť primeraný spoločenský odev. Siahnuť by ste mali buď po klasickom kostýme, alebo môžete zvoliť variantu so šatami ktoré sa rovnako hodia na takúto príležitosť. Tu však tiež platí niekoľko pravidiel, ktoré je nutné dodržať pri ich výbere. 

Dámy majú voľnejšiu ruku pri výbere farby oblečenia, ale tiež nie je vhodné, aby ste volili šaty v príliš výrazných farbách, alebo s nápadnými vzormy, flitrami a inými aplikáciami, ktoré by pútali pozornosť. Nakoľko sa jedná o spoločenskú udalosť, ktorá má svoju váhu, mali by ste pôsobiť elegantne, upravene a hlavne seriózne.  Určite nechcete, aby si Vás zapamätali podľa toho, že ste si prišli diplom prevziať oblečená ako papagáj. Preto vyberajte šaty skôr v tlmených pastelových farbách, alebo v klasickej čiernej, modrej alebo červenej, tým rozhodne nič nepokazíte.

 

Veľmi dôležitým pravidlom je dĺžka sukne. Toto pravidlo je rovnaké pri sukni alebo pri šatách. Dĺžka sukne by mala siahať okolo kolien. Maximálne 7 cm nad koleno. Určite nie kratšia. Šaty by mali mať rukávy aspoň krátke. Rozhodne nie sú vhodné šaty na ramienka, alebo bez rukávov s odhaleným dekoltom. Chrbát a ramená by mali byť vždy zahalené. Na ich zahalenie môžete použiť sako, bolero alebo aj štólu. Na promócie sú nevhodné šaty s príliš hlbokým výstrihom. Šaty by mali mať jemný decentný výstrih ktorý by zbytočne nepútal neželanú pozornosť.

Veľmi dôležité je pri výbere oblečenia dbať na to, aby jednotlivé časti odevu neboli z priesvitného materiálu. Nechcete predsa aby bolo vidieť vašu spodnú bielizeť. To sa totiž považuje za spoločensky nevhodné.

 

Rozhodne by ste nemali zabudnúť na pančuchové nohavice telovej farby bez vzoru. Siahnite skôr po tých v matnom prevedení, aby to nepôsobilo rušivo. 

Čo sa týka obuvy je vhodné použiť spoločenské topánky najlepšie lodičky pričom sa odporúča model s uzatvorenou špičkou aj pätou. Farba topánok by mala ladiť s farbou šiat. Veľmi dôležitá je aj výška podpätku topánok. V tomto prípade by ste mali vyberať topánky ktoré majú výšku podpätku max. 6 cm.

Na najnutnejšie veci ako napr. mobil, rúž, vreckovky a pod. si môžete zobrať aj malú listovú kabelku. 

Na túto príležitosť si môžete dopriať aj šperky a ďalšie doplnky či už sa jedná o prstene, náramky, brošne, náhrdelníky a podobne. Majte však pri ich výbere na pamäti aby sa svojím počtom, dizajnom a veľkosťou hodili k vybraným šatám a k spoločenskej situácii.

Dámy by na svojej promócii mali vyzerať jednoznačne upravene. Preto okrem výberu oblečenia a doplnkov venujte pozornosť aj úprave zovnajšku. Vhodný je ľahký nevtieravý make-up v podobe decentného denného líčenia. Upravené vlasy a nechty sú taktiež samozrejmosťou. Tetovanie a iné skrášlenia kože majú byť zakryté.

Verím, že Vám tento manuál pomohol a aspoň trochu Vás zorientoval v tom ako by ste ma svojej promócii mali vyzerať. Stačí sa držať základných pravidieť a promócia dopadne určite na jednotu.

 

 

Autor: Alila Zdroj foto: pinterest.com