Ako vybrať ideálne koktejlové šaty podľa typu postavy

Každá žena aj tá, ktorá sa cíti pohodlnejšie skôr v nohaviciach, by na určité špeciálne príležitosti mala mať vo svojej skrini aspoň jedny vhodné koktejlové šaty. Môžete voliť jednoduché ale aj výraznejšie modely záleží od toho v čom sa cítite komfortne. Pri ich výbere však jednoznačne nezabúdajte na výber vhodného strihu. Práve vhodne zvolené koktejlové šaty vám zabezpečia polovicu úspechu a vy sa môžete stať hviezdou večera

Coco Chanel kedysi dávno povedala jednu pamätnú vetu: „Pozrite sa na ženy v šatách. Pokiaľ nie je žena, nie sú ani šaty.“ Je to večitá pravda. To čo robí ženu zaujímavou nie je jej oblečenie, ale ona samotná. Šaty iba dotvárajú jej osobnosť a celkovú krásu. Správna žena by mala vedieť ako si šatami pomôcť vyzerať ešte krajšie. Obzvlášť pri príležitostiach na ktorých jej veľmi záleží.

Takými  príležitosťami sú napr. večierky, spoločenské akcie a pod. kedy sa každá žena chce cítiť a vyzerať príťažlivo a výnimočne. Aby jej takpovediac žiaden muž neodolal. Na takéto špeciálne príležitosti by každá žena mala mať vo svojom šatníku aspoň jedny "tie správne šaty" po ktorých môže s istotou siahnuť a zažiariť. Ideálnou voľbou sú koktejlové šaty.

Základnou charakteristikou koktejlových šiat je ich dĺžka okolo kolien následné prevedenie a strih sú už na fantázii dizajnéra. Existuje naozaj veľké množstvo štýlov z ktorých si môžete vyberať, ale nie každé koktejlové šaty vyhovujú svojím strihom a prevedením práve vášmu tvaru tela. Kľúčom k nájdeniu koktejlových šiat, ktoré lichotia vášmu tvaru tela, je vybrať taký model, ktorý vyrovná vaše proporcie a odvádza pozornosť od oblastí, ktoré nechcete, aby boli viditeľné.

Základom je vytvoriť ilúziu dokonalej symetrie medzi vašimi bokmi a dekoltom, pričom zdôrazníte pás a vytvoríte siluetu presýpacích hodín čo sa považuje za ideálny tvar ženského tela.  Ak sa vám toto podarí o obdivné pohľady máte postarané.

Rôzne koktejlové šaty nájdete aj u nás v eshope.

Typ postavy hruška

Ženy s tvarom tela v podobe hrušky musia voliť také šaty, ktoré pritiahnu pozornosť na vrchné partie tela. Vhodné pre vás sú všetky tipy šiat, ktoré pritiahnu pozornosť na vaše ramená. Teda šaty bez ramienok, rovnako tak šaty čo najviac zvýrazňujúce líniu krku a ramien. Obzvlášť vhodné sú pre vás koktejlové šaty,  ktoré majú nejaký pútavý detail v oblasti dekoltu. Napr. šaty zdobené kamienkam, korálkami, glitrami, čipkou a pod. Pútavé zdobenie pritiahne pozornosť na vyššie partie a odpúta pozornosť od bokov, ktoré sú vašou problémovou oblasťou. Môžete si dovoliť aj mierne splývavé šaty, v tečúcej línii, ktoré pekne zvýraznia vaše krivky len nezabúdajte, že šaty by vám nemali byť úplne tesné okolo bokov. Obtiahnutý detail posuňte kúsok vyššie do oblasti pása.

Určite stavte na strihy zvýrazňujúce pás ako napr. empírový strih, ktorý je ideálny pretože zvýrazňuje hornú polovicu tela a vyťaží maximum zo štíhleho pásu. Tiež môžete použiť akékoľvek opasky, ktoré vám urobia podobnú službu a v kombinácii s voľnejšou sukňou vyvážia vašu postavu.

Čo sa týka farebnosti siahnite po jednofarebných šatách, alebo šatách kombinujúcich maximálne dva farebné odtiene. Pričom majte na pamäti, že svetlejší odtieň by sa mal nachádzať v hornej polovici tela to znamená od pása na hor a tmavší odtieň od pása na dol. Tým tiež pomôžete optickému vyváženiu vašej postavy. Rozhodne by ste mali zabudnúť na mnohofarebné šaty a hlavne na veľké potlače ktoré môžu ešte viac zväčšiť vašu siluetu na neželaných partiách.

 dámske šaty,damske saty, koktejlové šaty, koktejlove saty, puzdrové šaty, elegantné šaty dámske šaty,damske saty, koktejlové šaty, koktejlove saty, puzdrové šaty, elegantné šaty

Typ postavy obrátený trojuholník

Pri tomto type postavy sa musíte naopak zamerať na rozšírenie a zvýraznenie presne opačnej proporcie ako v prípade postavy hruška. Dôraz sa tentoraz kladie na zvýraznenie bokov a potlačenie ramien. Ideálne sú pre vás koktejlové šaty s véčkovým výstrihom, s uväzovaním okolo krku a pod., ktoré zvýraznia vaše poprsie a odtiahnu pozornosť od širších ramien. Zabudnite na šaty s klasickými ramienkami a tiež na šaty s plnými rukávmi, tie by totiž iba zbytočne kládli dôraz na už aj tak dosť výrazné ramená.

Strih šiat, ktorý bude lichotiť práve vašej postave musí pracovať hlavne so spodnou polovicou od pása na dol.Ideálne sú preto šaty v áčkovej línii s plnou sukňou, plisovanie, riasenie na sukni to všetko si môžete bez problémov dovoliť. Rovnako šaty, ktoré majú zdobenie a zaujímavé detaily v dolnej polovici. Všetko čo pritiahne pozornosť na dolnú časť tela a štíhle nohy je viac ako vítané.

Ani pri tomto tvare tela nezabúdajte na výraznenie vášho pásu, čo vám ešte viac pomôže dosiahnuť siluetu presýpacích hodín. Môžete si dovoliť aj korzet v kombinácii s veľkou sukňou, alebo už spomínané opasky.

 dámske šaty,damske saty, koktejlové šaty, koktejlove saty, áčkové šaty, elegantné šaty dámske šaty,damske saty, koktejlové šaty, koktejlove saty, áčkové šaty, elegantné šaty 

Typ postavy Presýpacie hodiny

Ideál všetkých ideálov. Typ tela o ktorom snívajú tisíce žien, ale nie všetky majú to šťastie, že sa im ho podarí aj dosiahnuť. Ak už máte tento tvar tela rozhodne sa snažte predviesť ho najlepšie ako sa len dá. Vyberajte strihy, ktoré podporujú dokonalú symetriu dajte si pozor na šaty s nedefinovaným voľným strihom, ale naopak aj na šaty, ktoré príliš zvýrazňujú pás. Vyhnite sa šatám, ktoré siahajú príliš vysoko k línii krku, svoj výstrih chcete predsa predviesť nie skrývať. Bezramienkový model je absolútne najideálnejší.

 Vyberte si koktejlové šaty priamo na telo, ktoré sa aspoň na chvíľu stanú vašou druhou kožou a dokonale predvedú vaše krivky. Ideálne sú pre vás šaty v puzdrovom strihu, takzvané bandážové šaty a plne elastické šaty. Rovnako šaty ktoré majú obtiahnutú sukňu s dĺžkou končiacou tesne nad kolenami.

Ak máte rada klasiku môžete siahnuť aj po nadčasových šatách v štýle 50 rokov, ktoré sú ďalším skvelým spôsobom ako predviesť dokonalé krivky. Tento strih vychádzal s vtedajšej módy ktorá, podčiarkovala siluetu a ženskosť. A to predsa chcete predviesť aj vy.

Zaujímavý detail môže byť v tomto prípade umiestnený priamo na páse, či už v podobe jednoduchého farebného akcentu alebo nejakej aplikácie. Tiež môžete využiť silu pásikov a zvýrazniť si pás pomocou nich.

 dámske šaty,damske saty, koktejlové šaty, koktejlove saty, puzdrové šaty, elegantné šaty dámske šaty,damske saty, koktejlové šaty, koktejlove saty, puzdrové šaty, elegantné šaty

Typ postavy obdĺžnik

Tento typ postavy v podstate nemá definované takmer žiadne krivky, ale naopak nemá  ani problém s tým že by potreboval niečo skrývať. Takže hlavnou úlohou majiteliek tohto typu postavy  je postarať sa o to, aby vytvorili ilúziu ženskej postavy, ktorá by získala obdivné krivky. Preto voľte šaty ktoré túto ilúziu čo najviac podporujú.

Na výstrih sa v tomto prípade musí ísť rafinovane a voliť taký, ktorý dodá objem práve tejto partii. Preto by ste mali siahnuť po koktejlových šatách, ktoré majú oválny výstrih až tesne ku krku v kombinácii s odhalenými ramenami, rovnako tak volánový výstrih, vrstvený výstrih prípadne žabó by boli ideálnou voľbou. Všetko čo pridá objem a podporí sexepíl je povolené.

Strih s peplum sukňou na páse je pre vás vhodný pretože vám zvýrazní pás a dodá objem a ladnosť bokom. Tiež môžete voliť empírový strih, ktorý rovnako ako peplum pritiahne pozornosť na pás a dodá objem hornej aj dolnej polovici tela. Koktailové šaty s plisé a asymetrickými detailami vám poskytnú krivky na všetkých správnych miestach.

Ženy s týmto typom postavy môžu pouvažovať aj nad možnosťou nosiť namiesto koktejlových šiat radšej top v kombinácii so sukňou s vysokým pásom, ktoré by tiež pomohli rozbiť obdĺžnikovú siluetu a definovať ženskú postavu.

 dámske šaty,damske saty, koktejlové šaty, koktejlove saty, puzdrové šaty, elegantné šaty dámske šaty,damske saty, koktejlové šaty, koktejlove saty, peplum šaty, elegantné šaty

Typ postavy jablko

Majiteľky tohto typu postavy by mali voliť koktejlové šaty, ktoré pritiahnu pozornosť na plný dekolt ktorým sa môžu popýšiť a odpútať pozornosť od väčšieho bruška. Jednoznačne sa zamerajte na výstrih ktorý urobí polovicu práce za vás. Stavte preto na efektný slzičkový výstrih, alebo rovnako zaujímavý véčkový výstrih, ktoré odhalia prsia. Určite sa vyhnite šatám na tenkých ramienkach prípadne príliš odhaleným ramenám.

Strih ktorý by vám mohol vyhovovať je takzvaný zavinovací, ktorý opticky zamaskuje bruško a dôraz kladie na dekolt. Tento strih navyše vytvorí ilúziu užšieho pásu a nastaví jeho správnu líniu. Ďalším vhodným strihom je strih pod prsiami prestrihutý a potom voľne splývavý. Tu si však streba dávať pozor na výber materiálu a prevedenia sukne aby vás zbytočne nerozširovali.

Jednoznačne sa vyhnite elastickým materiálom, ktoré by mohli zbytočne poukazovať na neželané partie. Rovnako sa vyhnite voľným beztvarým strihom, ktoré zasa naopak môžu vašu postavu zbytočne nafúknuť a zdeformovať. Ak si nechcete pridávať kilá zabudnite na vrstvené a riasené sukne, ktoré sú pre vás tiež absolútne tabu. 

S pomedzi farieb vyberajte skôr tmavšie, tlmenejšie odtiene. Vyhýbajte sa krikľavým farbám a výrazným vzorom.Chybu určite neurobíte ak siahnete po dvojfarebnej kombinácii svetlej a tmavej farby. Tu máte dve možnosti buď zvolíte bledšiu farbu na hornú polovicu tela a tmavšiu na dolnú polovicu, alebo zvolíte tmavú na boky a bledú do stredu tela. V oboch prípadoch docielite optické zoštíhlenie problémových partii.

dámske šaty,damske saty, koktejlové šaty, koktejlove saty, elegantné šaty dámske šaty,damske saty, koktejlové šaty, koktejlove saty, elegantné šaty

Ak sa Vám článok páčil dajte mu páči sa mi. Ak si myslíte, že by mohol zaujímať aj niekoho z Vašich priateľov, zdieľajte ho s nimi na sociálnych sieťach.

Autor: Alila Foto zdroj:youqueen.com, lightinthebox.com