Manuál pre chlapa - ako zmerať a vybrať oblečenie

Pomaly ale isto sa nám blíži čas Vianoc. Nechcem vás týmto vianočným ošiaľom otravovať ani plašiť. To ani náhodou. Viem že hlavne páni mávajú občas problém s výberom správnej veľkosti oblečenia, ktoré chcú darovať. Preto som sa rozhodla venovať v tomto článku práve tomuto problému a pripravila som jednoduchý a stručný návod na to, ako vybrať vhodnú veľkosť oblečenia, ktoré chcete darovať svojej priateľke, manželke no prosto akejkoľvek žene vo vašom živote. 

V eshope sa často zo strany pánov stretávame s tým, že sa na nás obracajú so žiadosťou o pomoc pri výbere správnej veľkosti.  Hlavne takto pred Vianocami keď  vybrané oblečenie má byť  určené ako darček a dotyčná osoba / v tomto prípade žena/ nemôže o ňom vedieť a teda nemôže ani poradiť.

Viem, že určiť správnu veľkosť môže byť občas trochu zložitejšie obzvlášť keď páni sa skôr riadia mierami, ktoré majú takpovediac v ruke. Dá sa to len treba vedieť čo merať a ako merať.

Čo ideme merať

Zoberme si modelový príklad, že kupujete oblečenie pre Vašu priateľku.

Najideálnejšie je, ak viete akú veľkosť vaša priateľka nosí.  Ale aj tu sa môže stať, že rôzni výrobcovia majú rozličné miery a M-ko u jedného výrobcu nemusí súhlasiť s M-kom u druhého. Preto najlepším spôsobom ako vybrať správnu veľkosť akéhokoľvek oblečenia či ide o šaty, sveter, bundu alebo aj nočnú košeľu je zmerať ho.

V čase keď vaša priateľka nebude doma skúste pohľadať v jej skrini nejakú vec podobnú tej, ktorú chcete kúpiť. Mám tým na mysli, že ak chcete kúpiť sveter pohľadajte nejaký sveter, ktorý už má doma. Dôležité je, aby to bol taký sveter ktorý aktuálne aj nosí. Nie taký, ktorý ste na nej už nevideli nejaký ten piatok. 

Prečo je to dôležité!!! My ženy nie vždy otvorene priznáme, že sme čo to pribrali a nie vždy to, čo máme v šatníku je nám aj naozaj dobré. Máme to tam a dúfame, že sa nad nami nebesá zmilujú a my sa do toho zasa zmestíme.

Začíname merať

Keď budete mať  podobnú vec z jej šatníka ktorú nosí, rozložte ju na pevnú rovnú podložku najlepšie na stôl, alebo posteľ. Zoberte meter a zmerajte jednotlivé časti. Použíť môžete akýkoľvek meter, najlepšie krajčírsky, ale zachrániť vás môže aj stavbársky meter.

Blúzka, sveter, mikina

Dĺžku- meriate od krku po dolný okraj

Šírka prsia- meriate pod rukávom od jedného okraja po druhý

Dĺžka rukáv- zmeriate dĺžku od krku po kraj rukáva, alebo od tej časti kde je rukáv prišitý k zvyšku svetra/ od pleca/ po kraj rukáva. 

Treba si všimnúť  pri rozmeroch v eshope odkiaľ je uvedené, že treba dĺžku rukáva merať, aby sa nestalo, že rukáv bude potom vašej priateľke dlhý, alebo krátky. Ak to nie je uvedené treba sa spýtať. 

Bunda

Meriate to isté ako v prípade svetra, len navyše zmeriate aj dolnú šírku bundy tiež od jedného okraja po druhý.

Šaty 

Dĺžka – merajte od ramien po dolný okraj, ak ide o šaty, ktoré nemajú ramienka zmerajte celkovú dĺžku od pŕs po dolný okraj

Šírka prsia – merajte v oblasti pŕs, od jedného okraja po druhý

Šírka pás – posuňte sa nižšie zhruba do oblasti pása a tiež zmerajte šaty od jedného okraja po druhý

Šírka boky – najčastejšie je to najširšia časť šiat. Nedá sa určiť úplne presne kde máte merať, ale zhruba v oblasti kde šaty vašej priateľke obopínajú postavu pod zadkom. Tiež zmerajte šaty od jedného okraja po druhý

Nočná košeľa – prádielko

Tu je najdôležitejšie aby veľkosť sedela cez prsia, dĺžka v tomto prípade nie je až taká dôležitá ale môžete ju zmerať.

Dĺžka – merajte od ramienok po dolný okraj

Šírka prsia – merajte cez prsia od jedného okraja po druhý

Čo s nameranými údajmi

Všetky namerané údaje sú nameranými údajmi v kľude. Tieto rozmery treba porovnať s údajmi ,ktoré sú uvedené pri tovare v eshope a podľa toho s čím sa vám namerané rozmery zhodujú vyberiete veľkosť.

Nie vždy sedia namerané rozmery úplne presne s tými ktoré sú uvedené v eshope. Napr. ak vy nameriate šírku svetra cez prsia 39 cm a v eshope je uvedená šírka 40 cm kľudne ho môžete objednať, mal by vašej priateľke bez problémov sedieť.

U nás v eshope uvádzame pri väčšine tovaru aj na koľko sa na každej šírke povolí.  Ak chcete zmerať na koľko sa povolí oblečenie vašej priateľky, ktoré meriate, natiahnite ho na každej šírke najviac ako sa bude dať a takto natiahnuté zmerajte.  Tieto údaje môžete použiť napr.

Vami nameraný  údaj šírka svetra v kľude je 39 cm povolí sa na 51 cm

Údaj uvedený v eshope je 37 cm povolí sa na 50 cm

Ak váš nameraný údaj v kľude je v rozpätí údajov uvedených v eshope, bude vašej priateľke sveter dobrý a bez obáv ho môžete pre ňu objednať.

Ak by ste si predsalen nevedeli rady s výberom správnej veľkosti kľudne nás kontaktujte, alebo napíšte do komentárov určite Vás v tom nenecháme a pomôžeme Vám.

Ak sa Vám článok páčil, dajte mu páči sa mi. Ak si myslíte, že by mohol pomôcť aj niekomu z Vašich známych, zdieľajte ho s nimi na sociálnych sieťach.

Autor: Alila Foto zdroj: hangersandpergs.com, pinterest.com